9 Tipów jak robić dobre zdjęcie smartfonem?

1. Miej czysty obiektyw. To pierwsza, najważniejsza i kluczowa porada. Traktuj obiektyw w swoim smartfonie jakby był to obiektyw Twojego profesjonalnego aparatu. Wyrób sobie nawyk przecierania go przed każdą sesją i to przecierania nie byle czym ale miękką ściereczką np. taką jaką czyścisz okulary.

2. Stabilizacja. Kluczem do zrobienia ostrego zdjęcia są nie tylko ustawienia, czysty obiektyw i oświetlenie, ale również stabilizacja obrazu. Pamiętaj aby Twoja ręka podczas robienia zdjęcia była nieruchoma.

3. Pamiętaj o oświetleniu. Najbardziej trakcyjne zdjęcia to te o mocno nasyconych kolorach, jednocześnie jasne sprawiające wrażenie obrazu pełnego blasku. Taki efekt uzyskamy w momencie kiedy fotografowany przez nas obiekt będzie stał na przeciwko mocnego źródła światła - musimy robić zdjęcie ze światłem.

4. Unikaj zbędnych kontrastów. Trzeci tip łączy się z drugim - unikaj oświetlenia obiektu z jednej strony. Zdjęcie z jednej strony prześwietlone, a z drugiej ciemne nawet po obróbce graficznej nie będzie wyglądało dobrze. Wyrównanie zbyt mocnego kontrastu często bywa niemożliwe lub bardzo trudne.

5. Zmiękczaj światło flesza. Smartfony wyposażone są w lampy błyskowe, które przychodzą nam z pomocą kiedy nie możemy liczyć na światło naturalne. Zdjęcia wykonane przy użyciu wąskiego i mocnego źródła światła często bywają przepalone, pełne zbędnych kontrastów. Aby łagodzić ten efekt wystarczy przysłonić flesz np. kawałkiem białej chusteczki higienicznej.

6. Baw się ustawieniami. Nowoczesne smartfony pozwalają na automatyczne lub manualne ustawienia np. ostrości. Przy odpowiednich ustawieniach jesteśmy w stanie uzyskać pożądany efekt nieco rozmytego tła.

7. Korzystaj z programów do obróbki zdjęć. Dobre zdjęcie zawsze może być lepsze. Na rynku dostępny jest szereg darmowych i płatnych programów do obróbki zdjęć, dzięki którym możesz skorzystać z gotowych filtrów lub tworzyć własne. Warto poświęcić na to trochę czasu gdyż przy umiejętnym korzystaniu z możliwości takich aplikacji efekt może być zdumiewający. Zdjęcie zrobione smartfonem może do złudzenia przypominać to zrobione profesjonalną lustrzanką.

8. Wysoka rozdzielczość. Im wyższa rozdzielczość tym lepsza jakość zdjęcia - pamiętaj o tym podczas wybierania ustawień.

9. Eksperymentuj. Pamiętaj, że trening czyni mistrza. Próbuj nowych ustawień, eksperymentuj z oświetleniem i kadrowaniem. Postaw na różnorodność. Próbuj fotografować różne obiekty w różnych warunkach, a wreszcie odnajdziesz swój styl.