Przechowywanie zdjęć 6 prostych rad

Odpowiedni album na zdjęcia

Album na zdjęcia doskonale sprawdza się do przechowywania wyselekcjonowanych najbardziej atrakcyjnych lub ważnych dla nas zdjęć.  Możesz wybierać spośród albumów kieszeniowych, albumów tradycyjnych gdzie zdjęcia wklejamy za pomocą kleju, a pojedyncze strony przedzielone są kartką papieru pergaminowego oraz albumy z folią samoprzylepną.

Wybór odpowiedniego albumu jest sprawą indywidualną ponieważ każdy typ ma swoje wady i zalety.

Najpopularniejszy z nich album kieszeniowy jest z pewnością wygodny w użytkowaniu dobrze także zabezpiecza zdjęcia przed czynnikami niszczącymi. Można go również zapełnić w szybkim czasie, a w razie potrzeby zamienić zdjęcia na inne. Minusem jest fakt iż jeden album jest odpowiedni zwykle dla jednego formatu zdjęć, z góry narzucony jest także ich układ na stronie.

Album tradycyjny gdzie zdjęcia wklejamy z pomocą kleju lub taśmy daje nam już większe pole do popisu. Możemy umieszczać w nim różne formaty zdjęć samemu ustać ich układ, a także dodawać podpisy i ozdabiać strony. Minusem jest fakt, że raz stworzony album trudno "edytować" i zmieniać w nim zdjęcia.

Album z folią samoprzylepną jest podobny do albumu tradycyjnego różni się jedynie sposobem mocowania zdjęć. Umieszczane są one pod przezroczystą folią, która stanowi doskonałe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Minusem jest fakt, że folia tuszuje wykończenie zdjęcia tzn. każde nawet matowe będzie pod nią wyglądało na błyszczące.

Zaopatrz się w pudełko na zdjęcia

Pudełko na zdjęcia doskonale sprawdzi się w przypadku gdy mamy bardzo dużą ilość zdjęć i ważna jest dla nas oszczędność miejsca. Na rynku dostępne są pudełka plastikowe, drewniane i kartonowe w rozmaitych wzorach. Z pewnością też znajdziemy w domu jakiekolwiek pudełko które nada się do przechowywania zdjęć mimo, że jego pierwotne przeznaczenie może być inne. Ważne aby zdjęcia były ułożone tak aby uniemożliwić ich pogniecenie czy ocieranie się o siebie.

Postaw na ramki

W ramkach przechowujemy zdjęcia, które przywołują u nas pozytywne wspomnienia. Ważne aby ramka nie była postawiona w miejscu mocno narażonym na promieniowanie słońca. NA rynku dostępne są obecnie różnego typu ramki drewniane, ceramiczne, metalowe, a najważniejsze to dopasować styl ramki to wnętrza, w którym będzie prezentowana.

Dobrym sposobem na wyeksponowanie powiększenia jest umieszczenie go w anty ramie co wpisuje się w nowoczesny styl urządzania wnętrz.

Coraz większą popularność zdobywają ramki elektroniczne, które wyświetlają zaprogramowany przez nas pokaz slajdów. Taka ramka to doskonały pomyślna prezent do postawienia np. w biurze.

Przechowuj pliki bezpiecznie

W dobie smartfonów i aparatów cyfrowych dysponujemy ogromną ilością zdjęć. Nie sposób wywołać wszystkie i wszystkie przechowywać w formie papierowej. Dlatego warto zarchiwizować ulubione pliki na dysku zewnętrznym. Przechowywanie plików na laptopie czy zwykłej płycie CD bywa ryzykowne i często kończy się bezpowrotnym ich utraceniem.

Wywołuj zdjęcia regularnie

Regularne wywoływanie zdjęć pozwala na lepszą kontrole i zapanowanie nad naszymi zbiorami. Częściej wywoływane mniejsze porcje zdjęć łatwiej uporządkować w albumie czy pudełku. W przypadku kiedy wywołujemy kilka tysięcy zdjęć z okresu np. 2 lat może być nam ciężko aby zabrać się do ich uporządkowania.

Podpisuj zdjęcia

Podpisz na odwrocie ważne dla Ciebie zdjęcia chociażby datą, tak aby kiedyś Twoje dzieci i wnuki mogły dowiedzieć się kiedy określone zdjęcie było zrobione i jaka historia się z nim wiąże :)